Ktoś ważny nas okłamał?

Oglądałem Wiadomości TVP z piątku 29.10.2022. Co bym stracił, nie obejrzawszy Faktów TVN?

W pierwszym reportażu Wiadomości dowiedzieliśmy się o sytuacji osób poszukujących węgiel. Po pierwsze, że go nie zabraknie ze względu na 10 mln ton zamówionych przez państwowe spółki, po drugie zaś, że projekt ustawy został przyjęty z poprawkami Senatu (gdzie większość ma, przypomnijmy, opozycja). Będą go dystrybuować samorządy, bo będą mogły to robić. Wracając do państwowych spółek, zobaczyliśmy też nową farmę fotowoltaiczną Orlenu.

Zapowiadając reportaż o sytuacji na froncie ukraińskim prowadzący użył nazwy kraju "Ukraina", zaś o Rosjanach powiedział "agresorzy", ale potem pojawiło się stwierdzenie o Rosji.

Pozostając w tematyce wojennej, do studia programu "wleciał" turecki dron.

Była relacja z Poczdamu dotycząca nagród dziennikarskich (po prostu, nie, że jak w Niemczech, to zaraz coś nie tak).

W jednym z reportaży, zapowiadanych na samym początku, mówiono o "reparacjach" i kłopotach opozycji z nimi. Nota dyplomatyczna w tej sprawie została wysłana 3.10.2022 i teraz ją opublikowano. Zrozumiałem też, że senatorowie opozycji zablokowali prace nad wezwaniem Niemiec do zadośćuczynienia Polsce krzywd II wojny światowej, bo (potwierdziły to słowa marszałka Grodzkiego) nie mogli zapoznać się z treścią noty. Nie mogli, teraz mogą, bo rządzący wyszli tym oczekiwaniom naprzeciw. Wszystko ok, wręcz pięknie, prócz tego, że oczywiście tej wojny mogłoby nie być,

Nie brakuje pieniędzy na programy społeczne, więc są one realizowane, bo polska gospodarka i polskie państwo mają się dobrze. Czyli miliardy złotych to ważne pieniądze, ciekawe, że tak samo ważne nie są te z unijnego KPO. Przecież inwestycje, które można by z tego sfinansować, to koło zamachowe naszej gospodarki. Odnośnie Unii, Komisja Europejska Kolejny raz ukarała nas finansowo, na 30 mln euro, to po prostu fakt, jednak jako taki sam fakt skomentowano, że to dlatego, by PiS przegrało wybory kosztem opozycji. Może tak nawet oficjalnie uargumentowano tą karę? Gdzież by znowu. To generalnie za zmiany w sądownictwie, choć polski rząd wypełnił tzw. kamienie milowe. Doprecyzowano też, dlaczego chce się uderzyć w dzisiejszą Polskę, mianowicie, bo polskim dzieciom żyje się, w porównaniu z Zachodem, nad wyraz dobrze. Przywołano także, że obecny rząd skrócił, a dokładnie wrócił do starego wieku emerytalnego, gdzie poprzedni rząd zachował się odwrotnie. Może w wielu innych wcześniejszych wydaniach tłumaczono już lub choć przywoływano jakiekolwiek argumenty liczbowe obu stron, jednak tu to nie padło. Ale może właśnie dlatego, że to tutaj takie oczywiste. Dla mnie jednak nie, a chętnie wysłuchałbym krótkiego nawet wywiadu reportera z premierem Tuskiem, który tłumaczy potrzebę jak rozumiem naszej dłuższej pracy i drugą stronę mówiącą o tym, że tamten się chyba pomylił. W swoich wyliczeniach. Bo w normalnym kraju to byłaby chyba wojna, ale na liczby.

Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie, przejmuje Twittera. A owemu Twitterowi, w związku z którym można dyskutować o wolności słowa, zdarzało się cenzurować NAWET Republikanina Donalda Trumpa. To już zdecydowane przegięcie. W wolności słowa SZCZEGÓLNIE nie można tego robić takim osobom. I chyba szczególnie z powodu podżegania do przemocy, a za to spotkała kara Trumpa. Musk zapowiada brak cenzury. Ale być może najciekawsze w tym temacie padło na koniec reportażu. Musk wcześniej chciał wpływać na Twitter, nie udało się, więc... go kupił.

I tak dojechałem do końca, gdzie dowiedziałem się jeszcze o rozmowie po Wiadomościach na antenie TVP Info, m. in. z senatorem PSL.

Nie dowiedzieliśmy się zaś o tym, że Amerykanie zbudują nam pierwszą elektrownię atomową, ale to stało się już po Wiadomościach.

To chyba wszystkie jakkolwiek ważne rzeczy, które udało mi się uchwycić u naszego państwowego nadawcy. Nie spocząłem jednak na laurach i odpaliłem też Fakty. Czy tam dowiedziałem się totalnych przeciwieństw?

Nie do końca, ale oczywiście były różnice. Było też, i to na samym początku, o inwestycjach, też za unijne pieniądze i o karach za brak wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. Mieliśmy też reportaż o doradczyni prezesa NBP. Od niej dowiedzieliśmy się, że walka z inflacją przebiega bardzo dobrze, było też o tym, że oceniamy to inaczej.

Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w naszym kraju, skorzystał z zaproszenia Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Zaś w Kijowie coraz więcej ciemności w nocy po atakach Rosjan. Pewnie gdyby można/trzeba było skrytykować tylko Andriejewa, zrobiłyby to też Wiadomości, jednak nie miało to miejsca ze względu na to, że tu główny zarzut jest do strony kościelnej (doprecyzujmy, że reprezentowanej przez Watykan, nie Warszawę).

Jest apel o ułaskawienie do prezydenta Dudy od wójta, który przekazał wrażliwe dane wyborców Poczcie Polskiej w ramach wyborów kopertowych i został za to skazany.

Na koniec dowiedzieliśmy się o walce osób transpłciowych o tolerancję. Ktoś, kto ma 50 lat i chce zrobić tranzycję swojej płci, musi pozwać w tej sprawie swoich rodziców.

Źródło (dostęp 29.10.2022):

https://pixabay.com/pl/illustrations/szk%c5%82o-powi%c4%99kszaj%c4%85ce-fakty-zbada%c4%87-1607160/


#wiadomosci #tvp #tvpis #fakty #tvn

Komentarze